Z KUŞAĞI (ZOOMERLAR)

GENZA > Z KUŞAĞI (ZOOMERLAR)

Z Kuşağı Dünyaya Ayak Bastı

2000 yılından itibaren doğdukları için temsilcileri hala genç yaşlarda. Çocuk olmasalar da bir yetişkin olarak nasıl bir liderlik görevi üstlenecekleri de çok net değil. Z kuşağı tamamen dijital dünyanın içine doğdu. Sosyal medya her birinin dilinde. Yaşamlarının büyük bölümü dijital dünyanın sunduğu imkanlar içinde geçiyor. İnternetin olmadığı bir yaşamı hayal bile ettikleri söylenemez. Sosyalleşme alanları geçmişten çok farklı olarak sosyal medyada gelişiyor. Her geçen gün çoğalan popülasyona baktığımızda dünya nüfusunun çoğunluğunu Z kuşağı oluşturuyor. Çalışan nüfusa bakıldığında ise %40’ından fazlası yine Z kuşağından oluştuğu görülüyor. Görünen o ki artık gün onların günü!

Tüm Özellikleriyle Z Kuşağı

Z Kuşağının en belirgin özelliği hızlı ve analitik düşünme becerisine sahip olmalarıdır. Yalnız hızlı ve analitik düşünme becerilerini kullanırken tamamen bireysel davranırlar. Ekip çalışması onlar için hiç te sevimli bir kavram değildir. Bir diğer en belirgin özellikleri ise yükseközgüven sahibi olmalarıdır. Bu konuda ebeveynlerinin tutumları da onların özgüveninin yükselmesinin sebebidir. Öyle ki kendi gözlerinde başaramayacakları bir şey yoktur. Toplumsal bakış açısından daha çok bireysel bakış açısına sahiptirler.
Özgürlükleri ve bağımsızlıkları en düşkün oldukları olgulardır. Kuralları çok önemsemezler. Geçmişte alışılan bir yaşam biçimi vardı. Ebeveyn veya en yakın akraba öğretmen ise çocukta öğretmen olma yolunda ilerlerdi. Z kuşağında bu durum tam tersi kendi yollarında ilerlemeyi tercih ediyorlar. Çok fazla çaba harcamak yapılan işe özveri ile yaklaşmak Z kuşağının tanımı olamaz. Daha iyi yaşamak için para kazanıyorlar. Teknoloji içine doğmuş olmaları her şeye daha kolay ulaşmalarını dolayısı ile çabuk tüketmelerini sağlıyor. Bu durum hızlıca sıkılmalarına da sebep oluyor. Vazgeçmek onlar için çok kolay. Çok sosyal olmaları sebebi ile birçok grup içinde yer alabiliyorlar aynı zamanda kendilerinden önceki kuşağa nazaran haklarını daha kolay arıyorlar. Haksızlığa tahammülleri yok.

Yapılan araştırmalarda ebeveynlerin kendileri yeterli bulmaması sebebi ile psikolojik sıkıntıların en çok yaşandığı nesil olarak değerlendiriliyorlar. Sosyalleşme kavramı tamamen teknolojik olan bu nesil, kendi sosyalleşme alanı olarak sosyal medyayı kullanıyor. Z kuşağı bulundukları dijital hayatında etkisiyle hayal gücünde sınır tanımıyor. Aynı anda pek çok işi bir arada yürütebiliyorlar. Zekâları ve becerileri hayranlık yaratacak kadar etkileyici bu kuşağın. Aynı zamanda otoriteden de pek hoşlanmayan Z kuşağı; isteklerinde ısrarcı, haklı olduğunu düşündüğü konularda ise sonuna kadar hakkını arama eğilimindedir. Bu durum örgütlenme ve eylemler yapma konusunda ne kadar başarılı olduklarını da gözler önüne seriyor. Kuşakların birbiri ile yaşaması gerekiyor işte bu durumlarda X ve Z kuşağı zorluk yaşıyor. Çatışmaları engellemeye çalışmak ise arabulucu görevi üstlenen Y kuşağına düşüyor. En belirgin özelliklerinden olan kompleksiz yapıları sayesinde düşündüklerini tereddüt etmeden karşı tarafa aktarabiliyorlar. Yüz yüze iletişim kurmayı da seviyorlar. Yalnızca mesajlaşmak istemiyor iletişim kurarken seste duymak istiyorlar.
Yabancı dil ile olan bağları da geçmiş nesiller göre daha yüksek olduğu için bir yabancı dil ile yetinmiyor hemen hemen hepsi ikinci yabancı dil öğrenmeye çabalıyor. En büyük eksikleri olan hırs ise iş yaşamlarında karşılarına bir sorun olarak çıkacak gibi duruyor. Giyim konusunda da oldukça rahat oldukları için bu konuda da baş kaldırmaya oldukça müsaitler. Disiplin karşıtı tavırları iş yaşamlarında kendilerini zorlayacak belki de bazı esneklikler onlar sayesinde yeniden şekillenecek.

Teknolojide Z Kuşağı

Gözlerini teknolojiye açan Zoomerlar, yapılan araştırmalarda özellikle 7-16 yaşa arasında olanlar göz önüne alınmış. Sosyal medya hayatının bir parçası olan gençler günlük akışları içinde farklı sosyal medya platformlarda geziyor. Yapılan araştırma sonuçlarında ise bu yaş aralığının vaktinin neredeyse tamamını Youtube platformunda geçirdiği saptanıyor. Kendi yaşıtlarının günlük yaşamını takip ediyor. Z kuşağının en büyük arayışı günlük trendler üzerine oluyor. İlgi alanlarına göre eğlenceli içeriklere sahip olan kanallara abone olup, kendilerine uygun videoları seyrediyorlar. Teknoloji çocuklarının en sık paylaştığı hatta sosyalleştiği konuların başında bilgisayar oyunları yer alıyor.

Z kuşağı bu oyunlardaki karakterlerle özdeşleşiyor. Yine aynı yaş grubunun takip ettiği diğer konular ise yaşıtlarının günlük yaşamları, oyuncaklar, çocuk kanalları olarak görülüyor. Bir üst yaş aralığını geçtiğimizde ise Z kuşağı standart olan kavramları tamamen reddediyor. Kariyer olarak geleneksel bir tutum onlara göre değil. Teknolojiye yönelik meslekler ile ilgileniyorlar. Standart meslekler ve o mesleğin barındırdığı kurallar onlara oldukça uzak olan tanımlar. Teknolojiye olan ilgileri, zihinlerini daha çok teknik yönde kullanmaya itiyor.

Bir avukat ya da diş hekimi olmaktan çok web sitesi tasarımcısı olmayı tercih ediyorlar. Kendilerine has özellikleri ortaya koymak ve basma kalıp yargılardan uzak durmak istiyorlar. Z kuşağı yeni dünyanın yarattığı teknolojiyi okumak ve dijital çağın içinde yerini almak istiyor. Doğduğu andan itibaren teknolojinin içinde olan Zoomerlar teknolojiyi sonuna kadar kullanmak ve gelişimin tamamen içinde olmak istiyor.

Soru ve Cevaplarla Z Kuşağı

1

Z kuşağı ne demek?

2000 yılından itibaren doğdukları için temsilcileri hala genç yaşlarda. Çocuk olmasalar da bir yetişkin olarak nasıl bir liderlik görevi üstlenecekleri de çok net değil. Z kuşağı tamamen dijital dünyanın içine doğdu.

2

Z kuşağının en belirgin özelliği nedir?

Z Kuşağının en belirgin özelliği hızlı ve analitik düşünme becerisine sahip olmalarıdır. Yalnız hızlı ve analitik düşünme becerilerini kullanırken tamamen bireysel davranırlar, ekip çalışması onlar için hiç te sevimli bir kavram değildir. Bir diğer en belirgin özellikleri ise yüksek özgüven sahibi olmalarıdır.

3

Z kuşağı hangi meslekleri daha çok tercih ediyor?

Standart meslekler ve o mesleğin barındırdığı kurallar onlara oldukça uzak olan tanımlar. Teknolojiye olan ilgileri, zihinlerini daha çok teknik yönde kullanmaya itiyor. Bir avukat ya da diş hekimi olmaktan çok web sitesi tasarımcısı gibi içinde teknoloji barındıran mesleklere yöneliyorlar.

4

Sahiden bizden çok mu farklılar?

Onlar sahiden de eski kuşaklara hiç mi hiç benzemiyorlar. Gerçekçi bir bakış açısına sahipler ve bazı şeylere çok çalışmadan sahip olmanın ne kadar zor olduğunun bilincindeler. Yine de, ilerde uzun saatler çalışıp daha çok
para kazanmak yerine, az çalışıp daha az kazanmak istiyor; ev ve araba sahibi olmak yerine dünya’yı gezmeyi düşlüyorlar. Z kuşağının %72’si, mutluluğu bir şans değil, bir seçim olarak görüyor. Bu yüzden tüm kuşaklardan daha fazla seyahat planı yapıyor, sosyal projelerde gönüllü oluyorlar

5

Z Kuşağının öncelikleri neler?

2016 yılında Amerika’da yapılan bir ankette , bu çocukların %78’i, mutlu olmanın hayattaki her şeyden daha önemli olduğunu ifade etmiş… Mutlu olmayı, çok başarılı olmaktan, çok para kazanmaktan ve
iyi bir kariyer sahibi olmaktan daha öncelikli buluyor; mutluluğu, insanın içinde başlayan ve büyüyen bir süreç olarak görüp hayatlarının merkezine koyuyorlar. (Mutlu olma çabalarının ‘bencillik’ olarak tanımlanmasından da fena halde rahatsızlar.)

6

Z Kuşağı ile etkili iletişim kurmanın yolları nelerdir?

Onlarla, zaman odaklı değil, proje odaklı sorumluluklar vermeliyiz. Böylece aradaki gerilim azalacak ve bizi karşılarında değil yanlarında hissedecekler. (yaptıkları işten coşku ve heyecan duyacaklar) Teknolojiyi çok iyi kullanan bu çocuklar; çoklu düşünme becerisini, çoklu üretmeye de dönüştürebilmekte. Çoklu ortamlara ayak uydurabiliyor, aynı anda birkaç işi halledebiliyorlar. Buna destekleyecek eğitim kurumlarıyla birlikte yürüyerek; çocuklarımıza güven verdiklerinden ve üretkenliğini destekleyen ortamlar sunduklarından emin olacağız.

Whatsapp Bilgi Hattı
1
Whatsapp İletişim Hattı
GENZA (Z KUŞAĞI AKADEMİSİ) İLETİŞİM
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?